Bilime Merakı Olanlar Anabilim Günü'nde Buluştu.
Bilim ve teknolojinin; birbirlerini tamamlayarak bütünleşmesiyle, dünyadaki hayata hakim olduğu bir çağdayaşamaktayız. “Bilim” ve “Teknoloji” kavramlarında “en zirve nokta” ya da “son nokta” yoktur ve olmamalıdır.  21. yüzyıl da bilim ve teknolojide yaşanan baş döndürücü gelişmeleri takip etmekte bile zorlandığımız bir yüzyıl.

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri sıkı bir şekilde takip eden Anabilim Eğitim Kurumları olarak bu gelişmeleri eğitim sistemi içerisine entegre ediyoruz. Çocuklarının bilgisayar, cep telefonu ve tabletle çok zaman harcadığını gören ve kaygılanan velilerimize bilimin en temelini öğrenen çocuklarının neler yapabileceğini  gösteriyoruz.

Bilimi öncü ilke edinmiş okulumuzda bu amaçla her yıl düzenlediğimiz AnaBilim Günü’nü bu yıl 31 Mart 2018 Cumartesi günü gerçekleştirdik. Fen ve Matematik Zümreleri’nin liderliğinde organize edilen  içeriği ‘’Her Yerde Saklı Bilim’’ olan 19. AnaBilim Günü’nde; öğrenci, veli ve misafirlerimize okulumuzdaki bilimsel etkinliklerden örnekler sunduk.

Konferans salonundaki etkinlikler; Matematik Her Yerde "2.Foto Afiş Yarışması" ve konusu “ Evde Bilim Spotu” olan Kısa Film Yarışması kazananlarının açıklandığı ödül törenleri ile sona erdi. 2.Matematik Her Yerde Foto Afiş yarışmasının birincisi 10-A sınıfından Yiğit Batuk olurken , kısa film yarışmasının birincisi Sancaktepe Anabilim İlkokulu 4.sınıf öğrencilerinden Elif Ela Ertek , Ahmet Buğra Doruk, Elvan Ada Denizci, Betül Kubilay’dan oluşan takım oldu.

Konferans salonundaki törenden sonra okulumuz lise bölümündeki katlarda Fen ve Matematik ile ilgili hazırlanan etkinlik ve atölyelere geçildi. Tamamını öğrencilerimizin hazırladığı ve sunduğu etkinliklerde misafirlerimiz; fen atölyelerinde “Bahçede Bilim’’ ile tohum kartlarını yaparak  ve “Mutfakta Bilim“ ile kimyanın evde nerelerde kullanıldığını keşfettiler, ‘’Ames Odası’’ ile gözlerine inanamadılar, oyunların bilimin içine nasıl katıldığını oynayarak gördüler.  Aynı zamanda  elektrikle şaşırdılar, gölgeler oluşturdular, renklerin dansını gördüler.

AnaBilim Günü’nde , 2-3.sınıfların Stem uygulamaları, 4-5-6.sınıfların Fen ve kodlama takımlarının etkinlikleri ile  lise Robotik Takımı’nın hazırladığı etkinlikler de vardı. Katılımcılar, geleceğin dili olarak tanımlanan “kodlama” üzerine çalışmalar yapan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimizden oluşan Robotik Takımı’nın hazırladığı atölyelerde ;  hayatımızda yer alan akıllı sistemleri gördüler. Atölyelerimizde sıcaklık sensörü, hareket sensörü, ışık sensörü, mesafe sensörü gibi sensörler aracılığı ile çeşitli uygulamalar yapıldı. Bu uygulamalar sayesinde meraklısı olanlar hayatımızın her anında yer alan çeşitli elektronik ve robotik sistemlerin oluşumunu kavradılar.

Matematik atölyelerinde dünyanın en eski oyunu “Go” ile sanat, bilim ve bilgeliği kesiştirdiler, “Matematiğin Sesi ” ile evrenin bizlere sunacağı sırları matematik ile okumaya çalıştılar, ‘’Tarsia Evim’’ de parça bütün ilişkisini kurarak geometri ile  puzzle ı birleştirdiler ‘’Sherlock iz peşinde ‘’ de  Sherlock Holmes olup matematikte saklı şifreleri buldular, “Kamisado” ve “Koridor” ile stratejiler kurup, “Hedef 5”ve ‘’ÜçTaş-DokuzTaş’’ ile dikkatli olup ileriyi görerek hamleler geliştirmeyi ve bir çok dalda ödül alan “Pylos” ile konsantrasyonlarını sağlayıp strateji oluşturmayı öğrendiler, ’’Matematik ve Resim’’ atölyesinde yapılan mandala ve perspektif etkinlikleriyle resimlerdeki dünyayı matematiksel olarak keşfettiler, birbirinden farklı matematiksel versiyonları ile ‘’Domino’’ oyununu oynadılar, ‘’Kim 50 Çikolata ister ?‘’ ile matematik problemlerini çözdükleri matematik yarışmasında hem keyif aldılar hem öğrendiler.

Çocukların, doğru araçlar verildiğinde küçük yaştan itibaren bilimsel düşünmeyi, hipotezler kurmayı, problemler çözmeyi ya da kodlama yapmayı öğrenebileceğini bilen Anabilim Eğitim Kurumları her yıl düzenlediği AnaBilim Günü etkinlikleri ile bu araçları geliştirmeye devam edecektir. Sandığımızın çok ötesinde bilişsel yeteneklere sahip olan çocuklar da, doğru yönlendirildiğinde bilim ve teknoloji sayesinde başarılarını çoğaltacaklar ve Dünya’yı daha yaşanılır bir hale getireceklerdir.

Diğer Haberler

Önce Türkiye’de Tübitak Şampiyonluğu, Şimdi Amerika’da Dünya Şampiyonluğu
Anabilim Anadolu Lisesi öğrencilerinden Berk BEKTEMUR ve Aslı DOĞU, Coğrafya Öğretmeni Yasin KAPLAN danışmanlığında “Weather Station and Data Bank” adlı projeleriyle 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Pro..

Devamı
SEMEP'ten Başarılarla Döndük
SEMEP (Güneydoğu Akdeniz Çevre Projesi) 1995 yılından itibaren ülkemizde yürütülen UNESCO bünyesinde çalışan bir çevre eğitimi projesidir.  Bu projeye her yıl gönüllü olan bir okul ev sahipliğ..

Devamı
"Fintek İnovasyon Kampı"na Katıldık
Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından on farklı okuldan on öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen “Fintek İnovasyon Kampı”na lise öğrencilerimizle katıldık.Hafta sonu bir gün süren etkinlikte öğrenc..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL