Dilimize Yerleşen Yabancı Sözcüklerin Türkçe Karşılıklarını Bulduk!


Çocuklarda dil bilinci oluşturup Türkçenin doğru kullanımına dikkat çekmek için Ümraniye ve Sancaktepe Kampüsü 5.sınıf öğrencileri arasında “Türkçe Karşılığını Bul” isimli sözcük yarışması düzenlendi.  Turnuva şeklinde gerçekleşen yarışmada önce her sınıfta dört grup oluşturuldu ve öğrencilere günlük yaşamda sıkça kullanılan yabancı sözcükler gösterildi. Öğrencilerden, bu sözcüklerin Türkçe karşılıklarını bulmaları istendi. Mart ayının ilk haftası yapılan ilk turda, gruplar kıyasıya mücadele etti ve her sınıftan iki grup belirlendi. Mart ayının ikinci haftası yapılan ikinci turda ise ilk turda en çok doğru yapan iki grup karşı karşıya geldi. Rekabet duygusu ve kazanma isteğinin öğrencilerin gözlerinden okunabildiği yarışmada eğlenceli anlar yaşandı. Sınıflarında birinci olan gruplar da nisan ayının ikinci haftası birbirleriyle yarıştı. 5-B sınıfı, 5-C sınıfıyla; 5-A sınıfı, 5-E sınıfıyla; 5-D sınıfı da 5-F sınıfıyla heyecanlı bir yarı final gerçekleştirdi. Gruplar yarışırken sınıf arkadaşları da izleyici olarak destek verdi. Finale çıkacak üç grup 5-B, 5-D ve 5-E sınıfları oldu. Yarı finali geçen bu gruplar, 29 Mayıs günü konferans salonunda yapılacak “Temiz Türkçe” etkinliğinde yarışacaklar. 5, 6 ve 7. sınıfların da izleyici olarak bulunacakları yarışmayı tüm öğrenciler merak ve heyecanla bekliyorlar.

Diğer Haberler

Karanlıkları Aydınlatır Çocuk!
20 Nisan Cuma günü, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun ve milli egemenliğimizin bütün dünyaya ilan edilişinin 98. yıl dönümü, Anabilim Eğitim Kurumlarında büyük bir coşkuyla kutlandı. Bu gü..

Devamı
Anabilim Anadolu Lisesi öğrencilerimizden, TÜBİTAK’ta büyük başarı!
16-20 Nisan tarihlerinde Antalya-Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen, 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finali’nde Coğrafya öğretiminde “STEM – Kodlama” ..

Devamı
Anabilimliler TED Talk’ta buluştu!
19 Nisan 2018’de, Yabancı Diller Bölümü tarafından gerçekleştirilen TED Talk etkinliğinde öğrenciler, güncel konular hakkında bilgi paylaşımında bulundular. Anabilim Eğitim Kurumları 9. sınıf öğren..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL