Anabilimli Gençler Tarihin İzlerini Sürdüler

Anabilim Eğitim Kurumları 10 A-B-C Sınıfı öğrencileri, Sultan Ahmet Alan gezisi gerçekleştirdi. İlk durak olan Eski Bizans Sarayı’nın önünden III. Ahmet Çeşmesine doğru yol alındı. Bu görkemli sanat eserinin arkasından Babüs Selam Kapısı’na gelindi. Vaktiyle bu kapıdan sadece padişahların at üzerinde geçtiği bilgisi öğrencileri heyecanlandırdı ve sarayın bahçesine adımlar atıldı. Ardından ikinci kapı olan Bab-ı Hümayun’a varıldı. Burada paylaşılan bilgilerden sonra Darphane ve Aya İrini Kilisesi hakkında bilgilendirme yapıldı.


Sarayının dışına çıkılarak Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu sokakta bilgilendirmeler yaptıktan sonra Gülhane Parkı’nın önüne gelinerek, buranın tarihteki ve şimdiki önemini aktarıldı. Soğuk Çeşme Sokağına adını veren çeşme ve saray duvarına bitişik inşa edilmiş olan günümüzde ise restoran ve otel olarak hizmet veren birbirinden güzel evler seyredilerek sokaktan ayrılıp Yerebatan Sarnıçı ve Milyon Taşı’nın bulunduğu bölgeye gelerek buranın öneminin ve neden yapıldıkları hakkında öğrenciler tarafından bilgilendirme yapıldı. Ardından, öğrencilerimizle Tarihi Sultan Ahmet köftecisinde yemek molası keyfiyle Bizans imparatorları ve Osmanlı sultanlarına ait mekanların ilk durağını tamamlamış oldu.


Sonrasında Romalılar döneminde en büyük yarışlara sahne olmuş ünlü at meydanı yani hipodromun üzerinde yürüyüş yapıldı. Bu meydanda yer alan Dikilitaş, Örme Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Alman Çeşmesi ziyaret edildi. Kanuni Sultan Süleyman döneminin en ünlü devlet adamlarından Pargalı İbrahim Paşa’nın sarayı büyük bir hayranlıkla seyredildi. Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemine damgasını vurmuş dönemin en önemli kadınlarından biri olan Hürrem Sultan Hamamı’na doğru yola çıkıldı. Bir sonraki durak iki dinin buluşma noktası olan Ayasofya Kilisesi idi. Hemen karşısında onunla yarışan Sultan Ahmet Camii gezildi.


Uzun, yorucu ama bir o kadar keyifli olan bu gezinin ardından tarihi mekanların bulunduğu bu bölgede çay ve kahve molası verildi. Daha sonra servislerimizle okulumuza dönüldü.


Öğrencilerimiz, gezi süresince işlenen konuların programla ilişkilendirilip geçmişle gelecek arasında bağ kurarken, tarihi anları da yaşama fırsatı buldu.

Diğer Haberler

Geleceğin Anabilim Eğitim Kurumları Binicilik Kulübü sporcuları “Engel Atlama Teşvik Yarışması”nda birinci oldular!
Anabilim Eğitim Kurumları olarak çocuk gelişiminde sporun önemli bir yeri olduğu bilinciyle kurduğumuz ve sayısız başarıya imza attığımız Anabilim Spor Kulübü, bünyesine ekleyeceği Binicilik Branşın..

Devamı
Her veda yeni bir başlangıçtır.
Duygusal anların yaşandığı ortaokul ve lise mezuniyetleri, 11-12-13 Haziran 2018 tarihlerinde Sancaktepe ve Ümraniye Kampüslerimizde gerçekleştirildi. 11 Haziran’da Ümraniye Kampüsünde ve 13 Haziran..

Devamı
Akademi Lig Miniminik Kategorisi İstanbul Finali’nde, Anabilim Basketbol Takımımız Asya ve İstanbul Şampiyonu!
2017-2018 sezonunda 26takımın yarıştığı “Akademi Lig Müsabakaları”na katılan Anabilim BasketbolU10 2008 doğumlu okul takımımız toplamda 14 galibiyetle “Asya ve İstanbul Şampiyonu” oldu.Müsabakalar ..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL