Anabilim, Korkuyu Mizahla Harmanlayan Yazar Hanzade Servi'yi Ağırladı!

Çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden, kitapları severek ve beğenilerek okunan ünlü yazar Hanzade Servi’yi okulumuzda ağırlamanın mutluluğunu yaşadık.  13 Şubat 2018 Salı günü her iki kampüsümüzde de söyleşilerini gerçekleştiren ünlü yazar, saat 12.10’da Sancaktepe Kampüsünde, saat 14.30’da Ataşehir Kampüsünde 5. sınıf öğrencileriyle buluştu.

Yazarımız söyleşi öncesi 5-C sınıfından Faruk Efe İpek ve Venüs Ece Bölükbaşı’nın yönelttiği röportaj sorularını içtenlikle yanıtladı. Konferans salonunda kendisi ile ilgili sunumun ardından sahneye çıkan Hanzade Servi, 5. sınıf öğrencileriyle söyleşisine başladı. Kısaca kendinden bahseden yazar,  öğrencilerimizin severek okuduğu eseri “Umacı”nın hikâyesini paylaştı. Servi, korkularıyla dost olduğunu ve dalga geçerek onları yenebildiğini dile getirdi. Pek çok yetişkinin korkuyla karşılaşmaktan çekindiğini ancak kendisinin “korkuyla dost olma”yı daha yedi sekiz yaşlarında bir çocukken başarabildiğini ifade etti.  Yarışmalarda almış olduğu ödüllerden sonra yazmak için daha da heveslendiğini söyleyen yazar, çocukluğunda Gülten Dayıoğlu’nun “Suna’nın Serçeleri” adlı romanından çok etkilendiğini belirtti.

Öğrencilerin “Çocukken yazar olmayı düşünüyor muydunuz?” sorusuna, çocukken yazar olmak gibi bir düşüncesi olmadığı cevabını veren yazarımız, üniversite yıllarında ise yazmanın kendisini mutlu etmeye başladığını ve bu dönemden sonra yazar olma yolunda ilerlediğini ifade etti.  Sürekli günlük yazdığını belirten Hanzade Servi, bu günlüklerin bir müddet sonra sıkıcı olduğunu fark edip öyküler yazmaya başladığını ve daha sonra da daha uzun metinler yazmak istediğini anlattı. Çocuk kitabı yazarken kendisini “Üslubum şöyle olmalı.” diye sınırlamadığını ve özgür bıraktığını belirten yazarımız, bu nedenle yazdıklarının hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ettiğini ifade etti. Çocukları güldürmenin önemini vurgulayan Hanzade Servi, çocuklara en büyük katkısının belki de onları güldürmek olduğunu belirtti. Öğrencilerin “Umacı kitabını yazarken nelerden esinlendiniz?” sorusunu küçükken evdeki bir odada “canavar” olduğunu düşünüp canavardan korktuğunu ve bu nedenle o odaya giremediğini, bu korkusunu yenmek için hayalleriyle mücadele ettiğini anlatarak cevapladı. Böylece o “canavar”dan korkmak yerine ona acıyıp onunla arkadaş olmayı düşündüğünü, korkularımızı bir şekilde yenmemiz gerektiğini belirtti. Kitabın adının “Umacı” olmasının sebebini  “Kitaba Anadolu Türk kültüründe geçen bir isim vermek istedim. Bu nedenle ‘öcü’ anlamına gelen ‘umacı’ ismini verdim.” diye açıkladı. Çocukların mutlaka kitap okuması gerektiğini vurgulayan Hanzade Servi, kitapların çocukların hayal dünyasını geliştirdiği ve Türkçeyi daha etkili kullanmalarını sağladığını belirtti. Yazmak isteyenlere “Yazar olmak için sürekli kitap okumalı ve yazmaktan asla vazgeçmemelisiniz!” tavsiyesini vererek söyleşisini sonlandırdı.

Söyleşisini tamamlayan yazara, Ataşehir Kampüsünde Ortaokul-Lise Müdürümüz Sinem Özdek teşekkürlerimizi ifade eden çiçeği takdim etti. Konferans salonunda öğrencilerimizin kitaplarını imzalayan yazarımız, öğrencilerimizle fotoğraf çekimi sonrası böylesine ilgili, hevesli, heyecanlı öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek güzel izlenimlerle okulumuzdan ayrıldı.

Diğer Haberler

Akademi Lig Miniminik Kategorisi İstanbul Finali’nde, Anabilim Basketbol Takımımız Asya ve İstanbul Şampiyonu!
2017-2018 sezonunda 26takımın yarıştığı “Akademi Lig Müsabakaları”na katılan Anabilim BasketbolU10 2008 doğumlu okul takımımız toplamda 14 galibiyetle “Asya ve İstanbul Şampiyonu” oldu.Müsabakalar ..

Devamı
"Lüküs Hayat" müzikaline görkemli gala!
Anabilim Anadolu Lisesi Müzikal Tiyatro Topluluğu, Türk tiyatrosunun en önemli klasiklerinden biri olan “Lüküs Hayat” müzikali ile 7 Haziran tarihinde Anabilim Ümraniye Kampüsü konferans salonunda, ..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL