Yükleniyor

TÜBİTAK Birincilerimiz Ülkemizi Avrupa’da Temsil Edecek

53. TÜBİTAK Türkiye Finali Fizik alanı birincisi olan öğrencilerimiz Hollanda’da düzenlenecek olan Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda ülkemizi temsil edecek.


Bu yıl 13-18 Eylül 2022tarihleri arasında Hollanda Leiden’da düzenlenecek olan Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’na (European Union Contest for Young Scientists - EUCYS) ülkemizi temsilen 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması fizik alanı Türkiye birincisi olan öğrencilerimizin katılması uygun görüldü.


Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nın Tarihçesi


Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması, Avrupa Komisyonu’nun eski Başkanı Jacques Delors'un, 1968'den beri Hollandalı elektronik şirketi Royal Philips'in yürüttüğü Avrupa çapındaki bir bilim fuarını devralmaya karar vermesiyle 1989 yılında başlamıştır. Genç araştırmacılar arasında işbirliğini ve değişimi teşvik etmek ve onlara çalışmalarını dünyanın önde gelen bilim insanlarından bazılarıyla tartışma şansı vermek amacıyla Avrupa Komisyonu, yarışmayı Brüksel'de başlatmıştır. O zamandan beri etkinlik, genç araştırmacılara bilim alanında kariyer yapma şansını vererek sürekli olarak uygulanmaktadır.


Yarışma, gençlerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanlarında okumalar yapmalarını ve bu okumalar sonucunda bilim ve araştırma alanında kariyer yapmaya çekmek için ulusal düzeydeki çabalarını desteklemeyi amaçlıyor. 1989 yılındaki ilk yarışmada, katılımcı genç bilim insanlarının sayısı 53 iken bu sayı şu anda yıllık ortalama 150'ye yükselmiş ve artmaya devam etmektedir. 2019 yılına kadar yarışma, 18 Avrupa ülkesinin 25 farklı şehrinde yapılmıştır. 33'üncüsü düzenlenecek olan yarışmanın Leiden’da yüz yüze yapılması planlanmaktadır.


Öğrencilerimiz Batuhan Bostan, Lider Öngen ve Berra Ökmen ile proje danışmanlığını yapan fizik öğretmenimiz Merve Pınar Tekin’e başarılar dileriz.

Diğer Haberler

Lise Öğrencilerimiz TÜBİTAK tarafından düzenlenen Kutup Araştırma Projeleri Yarışması'nda Finalde!
TÜBİTAK tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nın değerlendirme sonuçları açıklandı. Merve Pınar Tekin'in danışmanlığını yaptığı, Lider Öngen, İlke Okbay ve Onur Ü..

Devamı
Serbest Stil Türkiye Şampiyonası'nda Dans Şov Küçükler Kategorisinde Türkiye Birinciliği
2. sınıf öğrencimiz Duru Kiriş, 24 Haziran Cuma günü Türkiye Dans Sporları Federasyonu (TDSF) tarafından düzenlenen Serbest Stil Türkiye Şampiyonası’nda Dans Şov küçükler kategorisinde takımıyla birli..

Devamı
TÜBİTAK Proje Yarışması Fizik Alanında Türkiye Birinciliği
“Gelecek için fark eder” anlayışı ile çıktığımız bu yolda; bilimsellik, rasyonellik ve modern eğitim anlayışı temel motivasyon kaynağımızı oluştururken; öğrencilerimizi ezberden uzak, tamamen uygulama..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Maltepe Kampüs
Başıbüyük Mah. Dinçerler Sok . No:5 A/B Blok Maltepe / İstanbul
Ataşehir Fen Teknoloji ve Anadolu Lisesi
Atatürk Mah. Girne Cad. No:6 Ataşehir / İstanbul
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL
Yenişehir Anaokulu
Site Mah, Atay Cad. No:88 Yenişehir / Ümraniye