FEN TEKNOLOJİ LİSE ÖĞRENCİLERİ GÖZLEMEVİNDE!

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Türkiye’nin en gelişmiş planeteryumuna, içeriğinde dev teleskop ve başka eserlerin sergilendiği Astronomi müzesine sahip olan , gözlem etkinliklerinin yapıldığı bir yer. Uzay gözlem ve araştırmalarının yapıldığı bu merkeze okulumuz Uzay ve Astronomi dersi kapsamında gezegenlerin hareketlerini, gözlem araçlarını (teleskop) yakından inceleme ve kullanma imkanı tanımak üzere 10 Fen sınıfına Fen Bölümü tarafından gezi düzenlendi.

11 kasım 2019 tarihini, yaklaşık olarak 100 yılda bir kez gerçekleşen en ideal açı ile Merkür’ün güneş üzerinden geçişi gözleminin yapılabileceği tarih olduğu tercih ettik. Öğrencilerimiz , İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Adnan Ökten tarafından hazırlanan, Merkür geçişi hakkında detaylı anlatım ile üniversite ortamında ders dinleme ve ardından soru cevap yaparak akıllarına takılan soru işaretlerini giderme imkanı buldular.

Hava koşullarının elverişli olmaması sebebi ile TÜBİTAK Ulusal Antalya Gözlemevine bağlanılarak Merkür geçişi izlendi. Planetaryum gösterisi ve ardından dev teleskop ile ilgili bilgiler alındı. İstanbul Üniversitesi teleskobunun çalışma alanları, ne sıklıkla ve ne kadarlık veri depolandığı, bu dev teleskop ile Güneş’in hangi katmanlarını görebileceklerini öğrendiler. Ardından müze kısmı ziyaret edildi ve burada eski gözlem araçları, göktaşı, Atatürk’ün de imzasının olduğu kararname görüldü. Üniversitenin düzenlediği bu tarz etkinliklerin takip edilip başka gözlemlerin yapılması kararı verilip akşam okula dönüldü.

Diğer Haberler

9. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ QUIZ SHOW’DA YARIŞTILAR!
27.11.2019 tarihinde 9. sınıflardan bir grup öğrencimiz Lise İngilizce bölümünün okulumuzda düzenlediği QUIZ SHOW – İngilizce Genel Kültür ve Bilgi Yarışmasına katılmışlardır. Öğrencilerimiz İngi..

Devamı
DÜNYA FELSEFE GÜNÜNÜ KUTLADIK!
Dünya Felsefe Gününü KutladıkÖzel Anabilim Anadolu Lisesi 11. Sınıf ve Felsefe Kulübü öğrencileri, 21 Kasım 2019 tarihinde Robert Kolej’de düzenlenen Dünya Felsefe Günü etkinliğine katıldı.UNESCO’nu..

Devamı
ANABİLİM'İN SEVİMLİ DOSTLARI!
Lucky ve Buz barınaktan yanımıza aldığımız iki güzel köpek. Lucky Ümraniye Kampüsümüzde, Buz ise Sancaktepe Kampüsümüzde yaşıyor. Öğrencilerimiz de, biz de sevimli dostlarımızın bizimle olmasından çok..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Maltepe Kampüs
Başıbüyük Mah. Dinçerler Sok . No:5 A/B Blok Maltepe/İstanbul
Ataşehir Fen Teknoloji ve Anadolu Lisesi
Ataşehir Fen Teknoloji ve Anadolu Lisesi
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL
Yenişehir Anaokulu
Site Mah, Atay Cad. No:88 Yenişehir / Ümraniye