FEN TEKNOLOJİ LİSE ÖĞRENCİLERİ GÖZLEMEVİNDE!

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Türkiye’nin en gelişmiş planeteryumuna, içeriğinde dev teleskop ve başka eserlerin sergilendiği Astronomi müzesine sahip olan , gözlem etkinliklerinin yapıldığı bir yer. Uzay gözlem ve araştırmalarının yapıldığı bu merkeze okulumuz Uzay ve Astronomi dersi kapsamında gezegenlerin hareketlerini, gözlem araçlarını (teleskop) yakından inceleme ve kullanma imkanı tanımak üzere 10 Fen sınıfına Fen Bölümü tarafından gezi düzenlendi.

11 kasım 2019 tarihini, yaklaşık olarak 100 yılda bir kez gerçekleşen en ideal açı ile Merkür’ün güneş üzerinden geçişi gözleminin yapılabileceği tarih olduğu tercih ettik. Öğrencilerimiz , İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Adnan Ökten tarafından hazırlanan, Merkür geçişi hakkında detaylı anlatım ile üniversite ortamında ders dinleme ve ardından soru cevap yaparak akıllarına takılan soru işaretlerini giderme imkanı buldular.

Hava koşullarının elverişli olmaması sebebi ile TÜBİTAK Ulusal Antalya Gözlemevine bağlanılarak Merkür geçişi izlendi. Planetaryum gösterisi ve ardından dev teleskop ile ilgili bilgiler alındı. İstanbul Üniversitesi teleskobunun çalışma alanları, ne sıklıkla ve ne kadarlık veri depolandığı, bu dev teleskop ile Güneş’in hangi katmanlarını görebileceklerini öğrendiler. Ardından müze kısmı ziyaret edildi ve burada eski gözlem araçları, göktaşı, Atatürk’ün de imzasının olduğu kararname görüldü. Üniversitenin düzenlediği bu tarz etkinliklerin takip edilip başka gözlemlerin yapılması kararı verilip akşam okula dönüldü.

Diğer Haberler

GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON DERSİ ARTIK LİSE MÜFREDATINDA!
    Anabilim Fen-Teknoloji ve Anadolu Lisesi bünyesinde geçtiğimiz eğitim öğretim yılından itibaren yoğun şekilde yürütülen kurulan girişimcilik faaliyetleri sonucunda, okulumuz GençBİZZ Türkiye Fi..

Devamı
ÖĞRENCİLERİMİZİ ÜNİVERSİTELERE UĞURLADIK!
Anabilim, "2020 Üniversitelere Geçiş Sınavları"nda (TYT-AYT) başarılı sonuçlar alarak üniversiteye gönderdiği öğrencileri ile gurur duyuyor!Üniversitelere Yerleşme: Anabilim Anadolu Lisesi öğrenci..

Devamı
TÜBİTAK LİSELER ARASI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI YARIŞMASI’NDA TÜRKİYE FİNALİNE KALDIK!
Anabilim Fen-Teknoloji ve Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan İnsansız Hava Araçları Kulübü (İHA), ilk yılında başarılı bir çalışma süreci yürütmüş ve TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yar..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Maltepe Kampüs
Başıbüyük Mah. Dinçerler Sok . No:5 A/B Blok Maltepe/İstanbul
Ataşehir Fen Teknoloji ve Anadolu Lisesi
Ataşehir Fen Teknoloji ve Anadolu Lisesi
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL
Yenişehir Anaokulu
Site Mah, Atay Cad. No:88 Yenişehir / Ümraniye