ETP18' de Anabilim Rüzgarı Esti.

Türkiye Özel Okullar Derneği IT Komisyonu'nun katkılarıyla düzenlenen Eğitim Teknolojileri Konferansı’nın 5.'si (ETP18), 24 Mart 2018 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi'nde gerçekleşti. Resmi ve özel okullardan farklı branşlarda öğretmenler, 250’den fazla sunumla ETP18′de bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Anabilim Eğitim Kurumları da birbirinden faydalı ve eğlenceli on sunumla programda yerini aldı.

Türkçe-Edebiyat Zümresi, öğrencileri 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirmek gayesiyle Türkçe derslerinde uyguladıkları çalışmalarla ETP18’deydi. Toplamda Türkçe dersiyle ilgili üç sunumun paylaşıldığı günde, öğretmenlerimizin oturumları oldukça ilgi gördü. Günün ilk oturumunda öğretmenlerimiz Nergiz İlimen ve Göksev Dönmez, “Sanal Gerçeklikle 360 Derece Türkçe” adlı sunumla Türkiye’de ilk kez uygulanan Cospaces uygulamasının özelliklerini, 7. sınıflarımızda uygulamanın işleniş sürecini ve sanal gerçeklikle Türkçe ilişkisini izleyenlere aktardı. Öğretmenlerimiz, öğrencilerin yaratıcı çalışmalarından örnekler göstererek dinleyicilerin sorularını cevaplayıp sunumu sonlandırdı.

Gülşah Yılmaz ve Burcu Dudu Yıldırım, “Mutfağında Yeni Dünyayı Pişir” sunumuyla web 2.0 araçlarından biri olan Cospace ile sanal ortamda gerçeklik algısının yaratılmasının arka planını katılımcılarla paylaştı. Sanal gerçekliğin ne olduğu ve eğitimde neden buna ihtiyaç duyulduğu anlatıldıktan sonra sanal gerçeklik ortamı yaratmanın aşamaları, Cospaces uygulaması üzerinden katılımcılara aktarıldı. Türkçe dersinde Cospaces ile yapılan çeşitli kademelerdeki uygulamalar, oluşum aşamaları, öğrencilerin süreç sonunda ortaya çıkan ürünlerinden oluşan bir seçki katılımcılara sunuldu. Sunum, merak edilen soruların cevaplandırılmasıyla son buldu.

Son oturumda ise öğretmenlerimiz Aybüke Kaykaç ve Nergiz Aksu, “Hayalleri Türkçeyle Gerçeğe Ulaştır” adlı sunumlarıyla okulumuzun eğitim portalı ASTA’da (AnabilimSmart Learning and Teaching Area) 4 ve 5. sınıflarda, öğrencilere Türkçe dersi kapsamında uygulanan, eğlenceli, oyunlaştırılmış etkinliklerin oluşum sürecini, içeriklerini ve uygulanışını paylaştı. Örnek senaryo ve etkinliklerin de paylaşıldığı sunuma kalabalık bir izleyici grubu katıldı.

Eğitim Teknolojileri Sorumlumuz İdiye Ökten ve Matematik Öğretmenimiz Didem Metin “Google ile Gelecek için Kodladık”  sunumlarıyla ETP18’de yer aldı. Sunumda öğrencilere oynayarak kodlamanın temel ilkeleri hakkında bilgi verme, onları kodlamaya yönlendirebilme, ebeveynlerin çocuklarını teknolojiye yönlendirme bilincinin artırılması ve "Kodlama ile dünyayı değiştirebilirsin." mesajının verilmesi hedeflendi. Sosyo-ekonomik seviyesi kısıtlı çocuklara kendi okullarında oryantiring olarak tasarlanan sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, robot programlama, ardunio, google cardboard, makey makey ile bu büyülü dünyayı keşfetme, scratch ile kodlama etkinlikleriyle tanışma ve farkındalık yaratma imkânlarından söz edildi.

Eğitim Teknolojileri Biriminden Olcay Yılmaz ve Fen Bilgisi Öğretmenimiz Rahşan Tekinarslan “Bilgisayarsız Kodlama Etkinlikleri” workshopuyla ETP18’deydi.  “Bilgisayarı anlamak için ilk önce dilini öğrenmek gerek!” diyerek kodlama eğitiminin sadece bilgisayarlar ile sınırlı olmadığını anlattılar ve kodlamanın disiplinler arası etkileşim yönünden de önemli olduğuna dikkat çektiler. Bilgisayarsız kodlama etkinliklerinden örneklerin uygulamalı yapıldığı workshop birbirinden keyifli anlara sahne oldu.

“Teknocoğrafya" kapsamında "STEM ve Kodlama Çalışmaları” sunumuyla Coğrafya Öğretmenimiz Yasin Kaplan, ETP18’de coğrafyanın alt bilim dalı olan teknocoğrafyanın, teknik bilgiyle coğrafya bilimini birleştirerek daha verimli, daha ucuz ve daha işlevsel ürünler elde edilmesini sağladığını anlattı ve bunun da STEM ile kodlamanın coğrafya derslerinde aktif olarak kullanılmasını zorunlu kıldığından bahsetti. STEM ve kodlama eğitiminin coğrafya dersinde nasıl kullanıldığını anlatarak elde edilen ürünleri gösterdi.

Fen Bilgisi Öğretmenlerimiz Caner Diler ve Rıdvan Çolakoğlu “Güneş Sistemine Farklı Bir Bakış: AR, VR, Scratch ve Moodle” sunumlarıyla ETP18’de yer aldılar. Öğrencilerin “Güneş Sistemi” konusuna yaklaşımlarını değiştirmek ve merak duygularını artırabilmek için sanal gerçeklik gözlükleri ile izlenen videolar, artırılmış gerçeklik ile hazırlanmış panolar, gezegenlerin özellikleri için scratch ile kodlanmış tırmanma duvarı, uzaktan eğitim ve ölçme değerlendirme için kullandıkları moodle yaklaşımlarını paylaştılar. “Belki yeni Elon Musk' lara ilham kaynağı oluruz.” dediler.

Fen Bilgisi Öğretmenlerimiz Semra Fındıkçı ve Sevinç Turan “Ölçme Değerlendirmede Yeni Bir Araç: Quiznetic” sunumlarıyla ETP18’deydi. Bütünleştirici öğrenme kuramına uygun, alternatif ölçme değerlendirme tekniklerini kullanarak öğrencinin öğrenme sürecinin neresinde olduğunu bilmek isteyen öğretmenlerimiz, yıllardır kullandıkları Kahoot, Socrative, Plickers dışında bir araç arayışındaydılar. Bu arayışın sonunda buldukları Gamification’ı bambaşka bir seviyeye taşıyan, kendi tasarladıkları ortamda eğlenceli öğrenmeler ile öğrencilerimizi ölçme değerlendirme imkânı sağlayan Quiznetic uygulamasını meslektaşlarına tanıtarak paylaşımda bulundular.

“Fen Bilimleri Dersinde Scratch Uygulaması ile Sesli Görseller” sunumuyla Fen Bilgisi Öğretmenlerimiz Berna Akbez ve Fatma Selvi de ETP18’de yerine aldı. Öğretmenlerimiz, gerçekleştirdikleri çalışmada, öğrencinin öğrenme amaçlarıyla ilgilenmesini, bilgiye ulaşma yolunda özgür bir öğrenme ortamında olduğunu hissetmesini amaçladılar. Bu amaca ulaşmak adına ortaokul fen bilimleri dersinde farklı sınıf seviyelerinde, öğrencilerin ilgilerini artırdıklarını ve aynı zamanda öğrencilerin anlamakta zorlandıkları konuları SCRATCH ile nasıl pekiştirdiklerini anlattılar. Böylelikle öğrencilerin görerek, dokunarak, duyarak, oyun içerisinde konuları daha iyi kavradığı ve dersin eğlenceli bir şekilde işlenmesini sağladıklarına dair izlenimlerini paylaştılar.

Matematik Öğretmeni Erdem Semiz de “Doğanın Dili” sunumuyla ETP18’deydi. “Matematiğin dünyanın merkezinde olduğu farkındalığını sağlamak için doğanın dili olan matematiğin müzikte, kodlamada, sokakta kısacası hayatın her parçasında olduğunu derslerimizde anlatmalıyız.” diyen öğretmenimiz, öğrencilerle yaptığı müzikli eğitim, harfleri kodlama, dans ve matematik gibi etkinlikleri paylaştı. Böylelikle onların kafasındaki matematik algısını kırdığını ve ufuklarını açtığını anlattı. Sunumda herkesin, matematiğin sesine kulak vermesi istendi.


Oldukça eğlenceli ve yoğun geçen günün sonunda öğretmenlerimiz, katılımcıların beğenilerini toplarken okullarını temsil etmenin ve böyle bir platformda sunum yaparak uyguladıkları çalışmaları diğer katılımcılarla paylaşmanın sevincini yaşadılar.

Diğer Haberler

"Teknofest 2019 Finalleri"ndeyiz!
TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması’nda proje detay raporlarının incelenmesiyle maddi destek alan ve finale kalan projelerin açıklandığı heyecanlı bekleyiş sona erdi. 3 takımımız finall..

Devamı
“Anabilim Kariyer Akademisi"ni (AKA) tamamlayan öğrencilerimize sertifikaları verildi.
Her yaştan bireyin kapasite ve yeteneklerini gerçekleştirebileceği bir gelecek yaşamasına katkıda bulunmayı amaçlayan Anabilim Kariyer Akademisi, öğrencilerimizin ilgisiyle, bu yıl da birbirinden ze..

Devamı
Öğrencilerimiz İngilizce Doğa Kampında Hem Öğreniyor Hem De Eğleniyor
İstanbulkamp-Şile’de, öğrencilerimizin ders dışında farklı bir ortamda, eğlenerek İngilizceyi aktif kullanabilmeleri amacıyla, 3. Sınıf öğrencilerimizin günü birlik, 4. sınıf öğrencilerimizin ise 2..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL