Cumhuriyeti Unutma, Unutturma!

Cumhuriyetimizin 94. yılı, Anabilim Eğitim Kurumlarında her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlandı.


Ataşehir ve Sancaktepe Kampüslerinde yapılan coşkulu törenlerde 29 Ekim 1923’ün binlerce insanımızın acı çektiği, can verdiği ama vatanına başka ulusların girmesine izin vermediği günlerin bayramı olduğu,  Atatürk ilke ve inkılâplarına sahip çıkma ve bu bilinçle aydınlık bir geleceğe doğru birlikte yürüme günü olduğu vurgulandı. Gençliğin, kendilerine bırakılan emaneti daima koruyacaklarına söz verdikleri bu özel günün anlam ve önemini Sancaktepe Kampüsünde 5-A sınıfı öğrencilerinden Zeynep Ilgın Çelik, Ataşehir Kampüsünde de 9-C sınıfından Iraz Öztalaş dile getirdi. Zeynep ve Iraz, Atatürk’ün “Cumhuriyetin icaplarını yüksek sesle anlatınız. Cumhuriyetin prensiplerini sevdiriniz. Bunu kalplere yerleştirmek için hiçbir fırsatı ihmal etmeyiniz.” sözleriyle gençliğe düşen görevleri hatırlattı.


Ataşehir ve Sancaktepe Kampüsünde gerçekleştirilen törenimiz, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Müzik öğretmenlerimizin yönetiminde sahne alan koromuzun söylediği şarkılarla coşan konuklarımız, “Cumhuriyet Nedir?” sorusunun cevaplarını içeren, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yer aldığı barkovizyonu izlediler.


Barkovizyonun ardından Sancaktepe Kampüsünde 6. sınıf, Ataşehir Kampüsünde 9. sınıf öğrencilerinin hazırladığı  “Unutma, Unutturma!” adlı mini tiyatro oyunu sahnelendi. 28 Ekim 1923 akşamı Atatürk’ün evinde verdiği davette cumhuriyeti ilan edeceğini duyurmasıyla başlayan oyunumuzda, 28 Ekim gecesi yaşanan coşkunun, 29 Ekim sabahında yerini heyecana bırakması, cumhuriyetin ilan edileceğinin kulaktan kulağa yayılması, bu haberi duyan herkesin sabahın erken saatlerinde meclisin karşısındaki parkta toplanıp olan biteni sabırsızlık içinde beklemeleri, İsmet İnönü’nün mecliste konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelmesi, anayasanın birinci maddesinin “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir.” biçiminde değiştirilmesi için görüşmeyi açması,  cumhuriyetin ilanı, Atatürk’ün yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçilmesi ve meclis kürsüsündeki konuşması, halkın cumhuriyet coşkusu canlandırıldı.


“Cumhuriyetin temellerinde bu ülkenin kadınları vardır, seçmek ve seçilmek onların da hakkıdır.”, “Diliniz özünüzdür, özünüz ise kim olduğunuzdur.”, “Dinin efendisi olmaz.”, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir.”, “Cumhuriyet, özgürlüktür.”, “Yokluktan ayağa kalkan fedakâr milletin, ocakları tütsün diye ‘cumhuriyet’ deyişlerini ve Gazi Mustafa Kemal'in izlerini unutma!” düşüncelerinin vurgulanarak cumhuriyetin önemi bir kez daha akıllara ve yüreklere kazındı. Tören sonunda öğrencilerin ellerindeki meşalelerle salona girmeleri izleyenleri büyülerken hep bir ağızdan söylenen “İyi ki varsın ve var olmalısın cumhuriyet!” sözleri, herkesin tüylerini diken diken etti. Tüm bu coşkuya bando takımımızın katılması ve ardından sahnelenen vals gösterisi, izleyenlerin coşkusunu artırdı.


Geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan öğrencilerimizin her zaman olduğu gibi yine tüm duyarlılıklarıyla Atatürk’e, onun ilke ve devrimlerine sahip çıkma ve koruma kararlılıkları bizleri mutlu etti. Öğrencilerimiz, bu güzel törenlerle izleyenlere bir ayağı kendi kültürel köklerimizde, bir ayağı evrensel değerlerde olan modern cumhuriyet rüyasını bir kez daha doyasıya yaşattılar.


Anabilim Eğitim Kurumları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı videosu:


Resim Başlığı


Diğer Haberler

"AKDENİZ CUP" turnuvasına katıldık.
Bu yıl 3. sü yapılan Anabilim Spor Kulübü basketbol ve tenis kamp organizasyonu AKDENİZ CUP turnuvasına katılım sağlanarak gerçekleştirildi. Limak Limra Kemer otellerinde düzenlenen turnuvaya, 4 salon..

Devamı
Anabilim Spor Kulübü Yarıyıl Tatilini Dopdolu Geçirdi.
Anabilim Spor Kulübü Yüzme ekibimiz, yarıyıl tatilinde haftada bir gün Fenerbahçe Spor Kulübü yüzme şubesinin misafiri olarak 50 metrelikhavuzda antrenman yaparak yarışlara hazırlandılar, sinema etkin..

Devamı
"XXI. Eyüboğlu Aktif Resim Yarışması"ndan ödülle döndük
İstanbul genelinde, bu yıl XXI.si düzenlenen Eyüboğlu Aktif Resim Yarışmasında Anabilim Ümraniye Kampüsü 7D sınıfı öğrencilerimizden Defne Su Ceylan II. Kategoride 2.lik ödülü kazandı.16 Ocak Çarşamba..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL