Bir Milleti Yaşatan Lider Mustafa Kemal!

10 Kasım Cuma günü Anabilim Eğitim Kurumlarının Ataşehir ve Sancaktepe Kampüslerinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete uğurlanışının 79. yıl dönümünde duygu yüklü törenlerle anıldı.


Ataşehir Kampüsü öğrenci girişinde ilkokul öğrenci ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ilk tören, birinci sınıf öğrencilerinden Çetin Kuzey Can ve Pelin Zeynep Tık, dördüncü sınıf öğrencilerinden de Eylül Aktan ve Onat Kaan Yücel'in Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başlayıp İlkokul Müdürü Ferah Kebabcı'nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.


Ataşehir ve Sancaktepe Kampüsleri konferans salonundaki törenlerde ise “Sonsuza Açılan Düşüncedir Mustafa Kemal” teması işlendi. Ataşehir konferans salonunda saat tam 09.05'te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Songül Kavlak'ın açılış konuşmasıyla devam etti. Songül Kavlak'ın "Atatürk bir inkılâpçıdır. Atatürk, çeşitli alanlarda yaptığı düzenlemelerle modern Türkiye’nin kurucusudur. Onun inkılâpçılığında mantık hâkimdir. O, Türk toplumunda sadece çağdaşlaşma gereği gördüğü için değil, bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolları gösterdiği ve çağdaşlaşmanın önündeki engelleri cesaretle ortadan kaldırdığı için büyüktür. Ulu Önderim, Atatürk’üm, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın…" cümleleri salonda coşkuyla alkışlandı.


Sancaktepe Kampüsünde yapılan törenin sunuculuğunu ise Matematik Öğretmeni Leyla İlhan üstlenirken günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Tuba Aksoy Pehlivan yaptı. Ataşehir Kampüsünde 10. sınıf öğrencilerinin, Sancaktepe Kampüsünde de 7. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Bir Milleti Yaşatan Lider” adlı gösteri; Atatürk’ün doğumunun, çocukluk ve lise yıllarının canlandırılması ile başladı. “Çanakkale, Ölmeyi Emrediyorum! ”adlı canlandırmalarda Atatürk'ün liderliği ve vatanseverliği üzerinde durulurken söz korosunun“Geldikleri Gibi Giderler! ”cümlesiyle ileri görüşlülüğü vurgulandı. Her iki törende öğrencilerin dans ve zeybek gösterileri ile hüzünlü anlara bir mola verilmesinin ardından törenler, Atatürk’ün inkılâplarının ve Türk milletinin modernleşme sürecinin canlandırılmasıyla devam etti. Atatürk’ün aramızdan ayrılışının verdiği burukluğu dile getiren hüzünlü barkovizyonlardan sonra öğrenciler, Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin hasta yatağında Ata’yı selamladığı sahneyi canlandırdılar. Sancaktepe Kampüsünde “Bir Resim Yap Çocuğum” adlı şiir eşliğinde büyük Atatürk resminin oluşturulmasıyla, Ataşehir Kampüsünde ise tüm öğrencilerin dâhil olduğu şu coşkulu dizelerle tören sona erdi.


Hey, analar, babalar!

Anlatın evlatlarınıza, anlatın bu hayat hikâyesini.

Anlatın ki o yetimin bıraktığı emanetin kıymetini bilsinler.

Anlatın ki cumhuriyetin temelindeki derin hüznü kavrasınlar.

Cumhuriyet, direnen, teslim olmayan bir ruhun hayat öyküsü...

Cumhuriyet, Atatürk’ün kendisi...

Anlatın ki evlatlarınıza korkmasınlar.

Korkmasınlar alçaklardan.

Ölmek mi, işte ölmek!

Önder mi, işte önder!

İşte hayat, işte kahraman!


Her iki kampüste izleyen herkesin yüreğine dokunan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni, tüm Anabilim ailesinin yıllarca unutamayacağı bir anı olarak hafızalara kazındı.

Diğer Haberler

Anabilim Anadolu Lisesi öğrencilerimizden, TÜBİTAK’ta büyük başarı!
16-20 Nisan tarihlerinde Antalya-Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen, 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finali’nde Coğrafya öğretiminde “STEM – Kodlama” ..

Devamı
12. Sınıf öğrenci ve velilerinin dikkatine!
2018 YKS Sınav Tarihi Değişti!12.sınıf öğrencilerimizin 23 - 24 Haziran 2018 tarihlerinde girecekleri YKS sınavları, erken seçim nedeniyle ertelenmiştir.YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterli..

Devamı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Töreni
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız Kutlu Olsun!..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL