Anabilim, Çocuklara Atatürk’ten Öyküler Anlatan Yazar Süleyman Bulut’u Ağırladı!

Çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden kitapları severek ve beğenilerek okunan ünlü yazar Süleyman Bulut’u okulumuzda ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Yazar, 20 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 11.20’de Sancaktepe Kampüsünde, 14.30’da da Ataşehir Kampüsünde 4. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Önce 4. sınıf öğrencilerimizden Suden Ekmen ve Defne Tüter’in yaptığı röportajla hakkında merak edilen soruları cevapladı.  Soruların çok iyi hazırlandığını belirten Süleyman Bulut, cevaplarken terler döktüğünü belirterek öğrencilere ve öğretmenlere teşekkürlerini iletti.


Röportajın ardından öğrencilerin büyük bir heyecanla beklediği Bulut, okulumuzun konferans salonunda kendisi ile ilgili yapılan sunumun ardından sahneye çıkarak söyleşinin akışı hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Öğrencilerimizin ilgiyle okuduğu “Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler”i yazma serüvenini anlattı. Beyazıt Kütüphanesinde arşivlerde gördüğü bir gazetede okurların Atatürk ile anılarını paylaştıkları sayfayı okuduğunu ve Atatürk ile ilgili epeyce bilgisi olmasına rağmen daha önce bu bilgilere rastlamadığını dile getirdi. Bu anıların, Atatürk’ün yakın çevresi tarafından kaleme alındığından onun az bilinen yönlerine ışık tutması açısından oldukça kıymetli olduğunu düşündüğünü ve orada okuduğu bir ayrıntıdan çok etkilenerek bu anıları çocuklarla paylaşmaya karar verdiğini dile getirdi.  Yazarımız, okuduklarının gazete sayfalarında kaybolup gitmesine engel olmaya çalıştığını ifade etti. Kitaptaki öyküleri günümüz Türkçesine ve çocukların anlayabileceği sade bir dile çevirirken mutlaka kaynak gösterdiğini özellikle vurguladı. Bu güzel paylaşımın ardından Bulut, Atatürk’ün pek bilinmeyen fotoğraflarını barkovizyondan aktarırken bir yandan da fotoğraflarla ilgili anıları öğrencilerimizle paylaştı. Atatürk’ün manevi kızları ve tek manevi oğlu Abdürrahim’den, Yalova’da tanıştığı Çoban Mustafa ve Atatürk’ün Çoban Mustafa’nın eğitim hayatına katkısından bahsetti.


Söyleşinin devamında öğrencilerimiz, kendisi ve eseriyle ilgili merak edilen soruları yazara sorma fırsatı buldu. Öğrencilerin sorduğu tüm soruları içtenlikle yanıtlayan Bulut, “Atatürk’ün en sevdiğiniz özelliği nedir?” sorusuna “Zamanı geçmekte ve zamanı gelmekte olan fikirleri çok iyi ayırt edebilmesidir. Bunu yapmasını sağlayan şey ise kendisini çok iyi yetiştirmesi ve hayatının sonuna kadar okumasıdır.” cevabını verdi. Okumanın gerek yazmak için gerekse kendimizi geliştirmek için hayatımızdaki önemine dikkat çekti. “İlk okuduğunuz kitap neydi?” sorusuna “Binbir Gece Masalları” yanıtını verirken bununla ilgili anısını paylaşarak söyleşisini tamamladı.


Yazar Süleyman Bulut’a, Ataşehir Kampüsünde İlkokul Müdürümüz Ferah Kebabçı, TEMA Belgesini ve teşekkürlerimizi ifade eden çiçeği takdim etti. Ataşehir Kampüsünde konferans salonunda, Sancaktepe Kampüsünde çinili alanda öğrencilerimizin kitaplarını imzalayan yazar; böylesine ilgili, hevesli, heyecanlı öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek güzel izlenimlerle okulumuzdan ayrıldı.

Diğer Haberler

Karanlıkları Aydınlatır Çocuk!
20 Nisan Cuma günü, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun ve milli egemenliğimizin bütün dünyaya ilan edilişinin 98. yıl dönümü, Anabilim Eğitim Kurumlarında büyük bir coşkuyla kutlandı. Bu gü..

Devamı
Anabilim Anadolu Lisesi öğrencilerimizden, TÜBİTAK’ta büyük başarı!
16-20 Nisan tarihlerinde Antalya-Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen, 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finali’nde Coğrafya öğretiminde “STEM – Kodlama” ..

Devamı
Anabilimliler TED Talk’ta buluştu!
19 Nisan 2018’de, Yabancı Diller Bölümü tarafından gerçekleştirilen TED Talk etkinliğinde öğrenciler, güncel konular hakkında bilgi paylaşımında bulundular. Anabilim Eğitim Kurumları 9. sınıf öğren..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL