Deyimlerin ve Atasözlerinin Hikayesi Yarışmalarının Kazananları Belli Oldu!

“DEYİMLERİN VE ATASÖZLERİNİN ANLAMINA UYGUN HİKÂYELER CANLANDIRDIK, EĞLENDİK, ÖĞRENDİK.”


Anabilim Eğitim Kurumları Türkçe Edebiyat Zümresi tarafından Ataşehir ve Sancaktepe Kampüslerinde ortak yürütülen, deyimlerin ve atasözlerinin ortaya çıkışlarını konu alan bir yarışma düzenlendi. 5. sınıfların katıldığı “Deyimlerin Hikâyesi”, 6. sınıfların katıldığı “Atasözlerinin Hikâyesi” yarışmalarında amaç, hem öğrencilerin zorlandıkları bir konu olan atasözleri ve deyimleri eğlenerek öğrenmelerini hem de arkadaşlarıyla oluşturdukları gruplarda grup bilinci kazanarak keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktı.


Öğrencilerimiz bir ay boyunca çekecekleri videolar için hazırlık yaptılar. Önce gruplarını oluşturup deyimler ve atasözlerini araştırdılar, sonra canlandırabilecekleri deyim ve atasözlerini belirlediler. Belirledikleri deyim ve atasözleri için senaryolar oluşturdular; kostüm, dekor gibi unsurlara da önem vererek videolarını çekip ASTA’da açılan yarışma bölümüne yüklediler.


 Katılımın oldukça fazla olduğu yarışmada çekilen tüm videolar, Türkçe Edebiyat Zümresi tarafından izlendi ve ön elemeyle yönergelere uymayan videolar belirlendi. Elemeyi geçen videolar oylamaya sunuldu. Tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize açık olan oylama bir hafta sürdü. Yarışma için toplamda 1000’in üzerinde oy kullanıldı. Bir hafta sonunda kazananlar ASTA’dan açıklanırken kazanan gruplara ödülleri tören sırasında Okul Müdürü Sinem Özdek tarafından takdim edildi. Deyimlerin Hikâyesi yarışmasında birinci olan öğrencilerimiz Sezgin Burak ve Emre Kayra Kaya, ikinci olan öğrencilerimiz Faruk Efe İpek ve İhsan Yiğit İpek ve üçüncü olan öğrencilerimiz Elif Erboz, Aslı Ceren Şenel ve Berk Efe Atamer oldu. Atasözlerinin Hikâyesi Yarışmasında ise Arman Cem Öztürk, Yaman Aydoğan ve Kuzey Özmine birinci olurken Mehmet Çağan Özdemir ve Kerem Nacak ikinci, Melisa Ertemli ve Defne Zeynep Göğremiş üçüncü oldu.


Yarışmaya katılan tüm 5 ve 6.sınıf öğrencilerine öğretmenleri tarafından “Teşekkür Belgesi” verildi. Öğrencilerimiz bu yarışmalar sayesinde hem atasözleri ve deyimlerin anlamlarıyla kullanıldığı yerleri öğrendiler hem de arkadaşlarıyla grup oluşturarak bir bütünün parçası olmayı başardılar. Planlama ve sıralama gibi stratejiler kullanarak çalışmalarını zamanında sonuçlandırıp bu konudaki yeteneklerini ortaya koydular.

Diğer Haberler

Akademi Lig Miniminik Kategorisi İstanbul Finali’nde, Anabilim Basketbol Takımımız Asya ve İstanbul Şampiyonu!
2017-2018 sezonunda 26takımın yarıştığı “Akademi Lig Müsabakaları”na katılan Anabilim BasketbolU10 2008 doğumlu okul takımımız toplamda 14 galibiyetle “Asya ve İstanbul Şampiyonu” oldu.Müsabakalar ..

Devamı
"Lüküs Hayat" müzikaline görkemli gala!
Anabilim Anadolu Lisesi Müzikal Tiyatro Topluluğu, Türk tiyatrosunun en önemli klasiklerinden biri olan “Lüküs Hayat” müzikali ile 7 Haziran tarihinde Anabilim Ümraniye Kampüsü konferans salonunda, ..

Devamı
İLETİŞİM
Ümraniye Kampüs
Şenol Güneş Bulvarı İkbal Caddesi
Kahraman Sokak No: 1
Çamlık Ümraniye / İSTANBUL
Sancaktepe Kampüs
Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi
Manyas Sokak No: 5
Sancaktepe / İSTANBUL
Suadiye Anaokulu
Emin Ali Caddesi
Tüccar Katibi Sokak No: 11
Suadiye / İSTANBUL
Ataşehir Anaokulu
Atatürk Mahallesi Vatan Caddesi
Sait Cordan Sokak No: 15
Ataşehir / İSTANBUL
Çekmeköy Anaokulu
Çavuşbaşı Caddesi
Durmuşoğlu Sokak No: 22
Çekmeköy / İSTANBUL
Koşuyolu Anaokulu
Koşuyolu, Mahmutyesari Sokak
No: 74 Kadıköy / İSTANBUL
Esenşehir Anaokulu
Madenler Mahallesi
Feraset Sokak No: 10
Ümraniye / İSTANBUL